Actualitate

Sportivii de la Fujiyama confirma

Publicat: 20 feb. 2001

•Marian Scurtu a fost avansat in grad

In perioada 17 – 19 februarie, la Galati s-au desfasurat intrecerile etapei zonale a Campionatului National de Karate traditional pentru seniori, competitie ce a numarat la start si sportivi de la Fujiyama Karate Club Iasi. La primul concurs din acest an, elevii antrenorului Costel Caliman (3 Dan) s-au comportat excelent pe malul Dunarii, confirmand valoarea scolii iesene de karate traditional. Cornel Musat s-a clasat pe prima pozitie la fuku-go, podiumul acestei probe fiind completat de alti doi componenti ai Fujiyama Karate Club Iasi, Doru Aciobanitei – locul II si Marian Scurtu – locul III. La kumite individual, treapta intai a fost ocupata de acelasi Cornel Musat, pozitia a III-a fiind detinuta de Marian Scurtu, devansat de galateanul Valentin Buhaiescu. Echipa de kumite a clubului condus de Costel Caliman s-a clasat pe locul I in componenta Cornel Musat, Marian Scurtu, Doru Aciobanitei, locul II revenind CS Enpi (antrenor si presedinte Costel Adascalitei), cu Petronel Luca, Ciprian Haman si Razvan Popa in componenta. In fine, singura proba care nu a fost castigata de ieseni este kata individual, aici impunandu-se Razvan Mavrodinescu (Kodo Galati), el devansandu-i pe colegul sau, Marius Ciubucciu si pe ieseanul Doru Aciobanitei. In alta ordine de idei, stagiul tehnic condus de sensei Dan Stuparu (6 Dan) a fost incheiat cu un examen de grad, sportivului Marian Scurtu, membru de baza al lotului national, alaturi de campionul mondial Cornel Musat, acordandu-i-se gradul de centura neagra 2 Dan. Marian Scurtu practica karate-ul traditional din anul 1990, fiind absolvent al Facultatii de Automatica si Calculatoare Iasi – promotia 2000. Este membru al lotului national, reusind pana acum doua titluri: unul de vicecampion european la individual si altul de campion european cu echipa, ambele in 1999 – 2000. Fujiyama Karate Club, finalista a editiei I a trofeului „Cupa Campionilor Europeni”, va participa anul acesta, alaturi de alte doua echipe care vor fi nominalizate de FRKT, la cea de-a doua editie a acestei competitii majore, ce va fi organizata la Iasi, impreuna cu Campionatele Balcanice, in perioada 12 – 14 octombrie 2001.